muitaJa vēlies lēti iegādāties apģērbu, apavus, mājsaimniecības preces, elektrotehniku, sporta preces, skaistumkopšanas līdzekļus un pat transporta līdzekļus, laba ideja ir to darīt tieši AliExpress.com, jo šeit tu atradīsi lielu lērumu dažādu preču par patiešām zemām cenām un ar zemām vai pat neesošām piegādes maksām. Taču, runājot par piegādes maksām un pašu preču sūtīšanu, ir jāpadomā arī par muitu un ar tām saistītajām lietām, jo muita, konkrētu preču un konkrētu preču cenu gadījumā mēdz aplikt šīs preces ar papildus maksām, un tad ir labi, ka tu, pasūtot preces, jau laicīgi zini, kā notiks to sūtīšana caur muitu, lai tu varētu saņemt preci kādā no Latvijas pasta nodaļām.

Tieši saistībā ar AliExpress interneta veikalu, iepērkoties tajā, pastāv liela iespēja, ka tavas preces tiks vestas cauri muitai, kur tās tiks pārbaudītas un reģistrētas, jo nereti dažādas preces, īpaši pazīstamāku zīmolu preces, muitas darbinieki mēdz pārbaudīt, lai novērstu viltojumu ievešanu mūsu valstī. Bet, tā kā AliExpress un pārdevēji, kas darbojas šajā interneta veikalā savas preces sūta gandrīz uz ikvienu pasaules valsti, tad katram pašam ir jārēķinās ar to, ka tava prece var tikt aizturēta muitā, un tev var nākties samaksāt papildus muitas nodokli, ja šī prece atbilst preču kategorijām, kuras, ievedot Latvijā, tiek apliktas ar muitas nodokļiem, vai preces cena ir pietiekami liela, ka tā netiek atbrīvota no muitas nodokļa apmaksas.

Balstoties uz Latvijas Republikas likumdošanu, ir noteikts, ka kopš 2013. gana 1. janvāra sūtījumi no trešajām valstīm, kuras neatrodas Eiropas Savienībā, kuri nepārsniedz 150 eiro summu, netiek aplikti ar muitas nodokli. Taču, ja sūtījums nepārsniedz 700 eiro lielu summu, visbiežāk šīm precēm tiks piemērota vienotā muitas nodokļa procentuālā likme jeb 2,5 % no preces muitas vērtības. Vienīgi izņēmums ir, ja tiek sūtītas tādas preces kā tabaka, tabakas izstrādājumi vai alkohols, uz kuriem šāda veida nodokļa likme neattiecas. Uz šiem produktiem un sūtījumiem, kuru summa pārsniedz 700 eiro, ievedmuitas nodoklis tiek aprēķināts, ņemot vērā preces vērtību un preces veidu, tātad pēc konkrētā preces tipa muitas tarifa likmes.

Bet vai muitas izmaksas mainās sakarā ar to, ka preces tiek sūtītas nevis no Eiropas Savienības valsts, bet gan no valsts ārpus Eiropas Savienības, šajā gadījumā Ķīnas?
Ja šo sūtījumu sūta no Ķīnas, tas netraucē tam, lai sūtījumiem, kuri nepārsniedz 150 eiro komerciālu sūtījumu gadījumā, kā tiek klasificēti praktiski visi sūtījumi no AliExpress interneta veikala, netiktu uzlikts muitas nodoklis, un sūtījumiem, kuri nepārsniedz 22 eiro komerciālu sūtījumu gadījumā netiktu piemērots arī pievienotās vērtības nodoklis. Un tā kā šie sūtījumi gandrīz vienmēr skaitās komerciāli sūtījumi, tad, ja vien tu neiepērcies par summām, kuras pārsniedz 700 eiro, tad tev ir jārēķinās ar to, ka tev var tikt piemērots vai nu pievienotās vērtības nodoklis vai 2.5% muitas nodoklis.

Bet ar ko man ir jārēķinās, ja mans AliExpress pirkums ir dārgāks par 700 eiro?

Šādā gadījumā tev ir jārēķinās ar to, ka tavai precei visdrīzāk tiks piemērots ne tikai 21% pievienotās vērtības nodoklis, bet arī muitas nodoklis, kura tarifs tiks aprēķināts, vērā ņemot preces vērtību un to, kas ir pati prece, jo, piemēram, pasūtot dārgu datoru vai pasūtot kādu ļoti dārgu transporta līdzekļa detaļu šīm precēm visdrīzāk būs atšķirīgi muitas tarifi, pat, ja tās ir vienādā cenā, jo to tipi ir atšķirīgi. Tāpēc esi uzmanīgs, kad pasūti preces, kuru vērtība pārsniedz 700 eiro.

Tā kā AliExpress vai ikviens pārdevējs, kurš savas preces piedāvā šajā interneta veikalā, neatbild par konkrēto valstu muitas nodokļiem vai aizkavēšanos, kura var rasties pateicoties muitas pārbaudēm, kas īpaši bieži notiek pasūtot, piemēram, dizaineru zīmolu preces, jo muitā mēdz pārbaudīt to autentiskumu, tad ikvienam, kurš pasūta kaut ko dārgāku no AliExpress ir jābūt gatavam piemaksāt par savu sūtījumu. Visbiežāk tas ir tikai pievienotās vērtības nodoklis, taču gadījumos, ja šī sūtījuma summa pārsniedz 150 eiro, tad sūtījumam jau tiks pievienots arī muitas nodokļa fiksētais tarifs. Tādēļ AliExpress muita dažos gadījumos var sagādāt galvassāpes preču pircējam, ja nebūsi uzmanīgs un nezināsi pamata likmes un ierobežojumus, kuri pašreiz pastāv, saņemot sūtījumus no valstīm ārpus Eiropas Savienības, piemēram, Ķīnas, kur ir bāzēts AliExpress un visi pārdevēji, kuri darbojas AliExpress.